Nie trzeba obawiać się piszczenia w uszach, ale jeśli tego typu dolegliwość zaczyna nam coraz częściej doskwierać i jest coraz to bardziej uciążliwa, warto udać się do lekarza. Jest wiele przyczyn szumów usznych. Tak samo, jak i sposobów na przyniesienie sobie ulgi w cierpieniu.

Pomoc przy szumach usznych

Jeśli chcemy pozbyć się piszczenia w uszach, to czas najwyższy zrezygnować ze stoperów. Nie ma też sensu analizować przed snem stresujących sytuacji ani też problemów powstałych w czasie dnia. Lepiej jest nie zasypiać w całkowitej ciszy, ale włączyć radio czy telewizor. Oczywiście źródło dźwięku ma tylko cicho grać w tle, a nie przeszkadzać i odwracać naszą uwagę od snu. Szumy uszne bardzo często nasilają się po spożyciu aspiryny. Warto też poobserwować swoje ciało po przyjęciu leków, które również mogą być powodem problemu. Piszczenie w uszach leczone jest różnymi metodami. Zaliczają się do nich habituacja, psychoterapia, generator szumu szerokopasmowego, aparat słuchowy.

W zapobieganiu szumów w uszach pomoże nam unikanie przebywania w głośnych miejscach, picie kawy, słuchanie muzyki przez słuchawki, czynników stresowych. Należy też regularnie badać ciśnienie krwi, pamiętać o relaksie i odpoczynku, okresowym badaniu poziomu cukru i cholesterolu. Nie ma też co przesadzać z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Absolutnie wystrzegać powinno się dłubania w uszach i czyszczenia ich patyczkami kosmetycznymi. Jeśli dojdzie do zatkania ucha, to należy udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny tego stanu rzeczy.