Leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak Apap czy Ibuprom Max można obecnie dostać w każdym sklepie np. https://www.strywald24.pl/ibuprom-max-400-mg-48-tabletek.html. Są one pierwszymi środkami, po które sięgają osoby w obliczu bólu. Jednak nie zawsze są one tak skuteczne, jak zapewnia producent. Czy ogólnodostępne leki przeciwbólowe rzeczywiście w pełni działają?

Substancje aktywne

Ibuprom Max na bólSubstancją aktywną w przypadku ogólnodostępnych leków przeciwbólowych jest z reguły paracetamol (w przypadku Apapu czy Panadolu), ibuprofen (Ibuprom lub Ibuprom Max), a nieco rzadziej też metamizol (Pyralgina). Oznacza to, że osoby uczulone na którąś z tych substancji lub mające przeciwwskazania do ich stosowania powinny być ostrożne, kiedy sięgają po leki przeciwbólowe bez recepty. Ich dużą zaletą jest jednak to, że można je dostać w wielu hipermarketach czy sklepach spożywczych, bez konieczności udawania się do apteki.

Kwestia prawidłowego działania

Działanie leku jest kwestią całkowicie indywidualną i uzależnioną od wielu czynników, takich jak na przykład rodzaj bólu czy czas podania leku. Osobom odpornym na środki przeciwbólowe podstawowe leki mogą nie pomagać i wówczas muszą one sięgać po nieco mocniejsze medykamenty. Ponadto w przypadku bólu o dużym nasileniu również ich skuteczność może być mniejsza. Jeżeli zaś chodzi o moment podania leku, najlepiej jest przyjąć na samym początku wystąpienia bólu, kiedy nie jest on jeszcze za bardzo intensywny, bowiem wtedy skuteczność leków jest największa.