Aminokwasy nie bez przyczyny nazywane są cegiełkami struktur białkowych. To właśnie ich kombinacje są głównym elementem budulcowym organizmu. Dlatego też ich niedobór może być tak niebezpieczny.

Podział aminokwasów

Główny podział aminokwasów koncentruje się na kryterium zdolności wytwarzania ich przez organizm człowieka. Te, które są w nim wytwarzane samodzielnie, noszą nazwę endogennych. Te natomiast, które muszą być dostarczane do organizmu z zewnątrz, to tak zwane aminokwasy eaa, czyli egzogenne. Ponieważ ludzki organizm nie potrafi ich syntezować, tak ważne staje się ich dostarczanie z pożywieniem.

Rola aminokwasów

Eaa to grupa aminokwasów, do których należą: fenyloalanina, izoleucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, leucyna oraz walina. I choć wszystkie uzupełniają się i nawzajem determinują swoją pracę, każdy koncentruje się na innym aspekcie funkcjonowania organizmu. I tak na przykład, tryptofan reguluje przemianę materii, metionina zapobiega miażdżycy, lizyna pomaga utrzymać prawidłowy poziom wapnia w organizmie, a fenyloalanina odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie i rozwój układu nerwowego.

Odpowiednie proporcje

Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje ciągłego uzupełniania poziomu aminokwasów eaa. I to wszystkich naraz. Brak choćby jednego z nich skutecznie zakłóca bowiem pracę pozostałych. W przypadku osób, które prowadzą mniej aktywny tryb życia, zazwyczaj odpowiednia dieta wystarcza. Osoby żyjące bardziej aktywnie, muszą pamiętać natomiast o ich dodatkowej suplementacji.

Jeżeli planujesz włączyć do swojej suplementacji aminokwasy EAA to polecamy Tobie ofertę sklepu Świat Supli: https://swiatsupli.pl/pl/29-eaa