Zbliża się sezon na alergie. Choć pierwsze objawy alergii kojarzymy z nadejściem wiosny to problematyczne dla alergików rośliny zaczynają pylić już w lutym. Warto więc wiedzieć jakie kroki zastosować, by ten okres nie był aż tak uciążliwy. Na początek należy mieć świadomość czym jest alergia, jakie są jej objawy i w jaki sposób ją diagnozować.
Alergia to nadmierna odpowiedź układu immunologicznego naszego organizmu na kontakt z alergenem, czyli substancją uznaną przez komórki odpornościowe za wrogą i szkodliwą. Istnieje wiele form takiej odpowiedzi – może to być łzawienie oczu, katar, obrzęk, wysięk, pokrzywka. W dzisiejszych czasach alergenem może być wszystko – substancja chemiczna (lateks, konserwanty, środki ochrony roślin), składnik pokarmu (gluten, laktoza), nawet ślina. Jednak statystycznie najczęściej uczulają nas pyłki roślin, sierść zwierząt oraz kurz. Alergię stwierdza się poprzez wykonanie testów skórnych lub z krwi.
Skuteczne leki
Gdy dopadają nas pierwsze objawy uczulenia ulgę przyniosą leki przeciwalergiczne. Są to preparaty hamujące działanie histaminy – cząsteczki odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. W aptekach znajdziemy je w formie tabletek , granulatów oraz zawiesin.
Leki przeciwalergiczne starszych generacji mogą powodować senność, natomiast te nowej generacji są pozbawione tego rodzaju skutków ubocznych. Najczęściej leki dobiera i przepisuje lekarz, ale są też dostępne preparaty antyalergiczne bez recepty.
Warto stosować także nawilżające krople do oczu, unikać spacerów w słoneczne, bezwietrzne dni, gdy stężenie alergenów w powietrzu jest największe.