Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Mleko dla niemowląt – które wybrać?

Dla żywienia niemowląt niebagatelne znaczenie ma pierwsze tysiąc dni ich życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nieprzejednanie twierdzi, że najwłaściwszym sposobem karmienia dzieci do szóstego miesiąca życia włącznie – jest wyłączne karmienie piersią. Pokarm matki jest  bowiem idealnie dopasowany do potrzeb rozwijającego się maleństwa i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mineralne.

Niestety, nie zawsze mamom udaje się utrzymać laktację przez taki okres. Zdarza się również, że istniejące u matki choroby dyskwalifikują możliwość karmienia naturalnego i wprowadzają konieczność karmienia sztucznego. Na rynku dostępnych jest wiele produktów zastępujących mleko matki. Są to tak zwane odżywki dla niemowląt lub modyfikowane mleka dla niemowląt (bardziej popularna określenie).

Odpowiednia baza produktowa

Bazują na mleku krowim, którego skład został (jak sama nazwa wskazuje) zmodyfikowany i wzbogacony o rożnego rodzaju substancje, witaminy, mikro i makroelementy, które naturalnie w nim nie występują lub jest ich po prostu za mało.

Chociaż „bazową” zawartość takiego mleka ściśle regulują przepisy prawa, to mogą się one między sobą różnić zawartością różnych substancji dodatkowych, wpływających np. na zmniejszenie ulewania itp.

Mleko dla niemowląt

Jak więc wybrać najwłaściwsze mleko dla niemowląt, jeśli zamierzamy zakończyć karmienie piersią? Najlepiej w tym celu udać się do lekarza pediatry i zasięgnąć jego porady. Pomoże on dobrać preparat dopasowany do konkretnego malucha i jego potrzeb. Przy wyborze odpowiedniego mleka dla niemowlaka, należy pamiętać także o dopasowaniu produktu do przedziału wiekowego, w którym dziecko się obecnie znajduje (0-6m, 6-12m lub 12m+).

Gdzie szukać takiego mleka? Popularne mleko dla niemowląt: Bebiko, Bebilon czy Enfamil dostępne są w każdym sklepie spożywczym, aptece oraz w większości znanych drogerii.

Mleko dla niemowląt – które wybrać?
Przewiń na górę