Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Czym sugerować się podczas zakupu kremu z filtrem?

Słońce w dużej dawce szkodzi skórze, ale w okresie wakacyjnym nie sposób go uniknąć. Dlatego też trzeba sięgnąć po odpowiedni krem z filtrem. Jak wybrać ten najlepszy produkt?

Jaki krem z filtrem wybrać?

Przede wszystkim dobry kosmetyk musi zawierać wysoki filtr UVB. Do niedawna oznaczenia na opakowaniach były różne. Wprowadzało to niestety pewien chaos informacyjny, aż w końcu Komisja Europejska ujednoliciła skalę SPF. Obecnie największa możliwa wartość to 50+.

Poza tym producenci nie mogą już umieszczać na opakowaniach informacji nieprawdziwych. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że żaden, nawet najlepszy krem nie zapewnia 100% ochrony.

Krem a fototyp skóry

Poza tym krem warto dopasować do swojego fototypu skóry. W zasadzie im jest on niższy, tym większa ochrona jest potrzebna. Fototyp I to skóra blada, włosy blond lub rude i oczy niebieskie bądź zielone. W tym przypadku filtr musi wynosić co najmniej 30. Fototyp I to posiadaczki jasnej karnacji oraz włosów jasno lub ciemnoblond (filtr 20). Fototyp III to karnacja śniada, oczy i włosy brązowe lub ciemnoblond.

Z kolei fototyp IV to ciemne włosy i oczy. W ty ostatnim przypadku wystarczy już filtr 10.

Aplikowanie kremu z filtrem Każdy kosmetyk powinien też chronić skórę przed promieniowaniem UVA. Duże znaczenie ma też sposób aplikowania kosmetyku. Najlepiej smarować się na około 30 minut przed wyjściem na słońce. Poza tym warstwę kremu trzeba co 2-3 godziny odnawiać.

Jest to szczególnie ważne podczas kąpieli w wodzie. Wówczas kosmetyk niestety szybciej traci swoje właściwości. W tym przypadku nie można natomiast oszczędzać, bo ochrona przed słońcem to podstawa.

Czym sugerować się podczas zakupu kremu z filtrem?
Przewiń na górę