Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Dezynfekcja z octeniseptem

Wielu z nas zastanawia się co znajduje się w popularnym w szpitalach produkcie do dezynfekcji nazywanym octeniseptem. Warto posiadać taką wiedzę i przenieść ją do użytku codziennego, bo przecież skaleczenia i rany są często codziennością, szczególnie w przypadku dzieci.

Składniki octeniseptu

Substancjami czynnymi zawartymi w tym środku odkażającym są oktenidyna oraz kwas fenoksymetylowy. Dzięki tym związkom preparat działa bakteriobójczo nawet na bakterie Gram-dodatnie (łącznie z MRSA, bakteriami atypowymi – Chlamydia i Mycoplasma) i Gram-ujemne. Co więcej, ma bardzo potrzebne w szpitalach działanie przeciwwirusowe (działa na takie wirusy jak: HSV, HBV i HIV) oraz grzybobójcze, oraz drożdżakobójcze. Jeśli chodzi o jego dokładny skład to jest to dichlorowodorek oktenidyny (0,1%), alkohol fenoksyetylowy o zawartości (2%) i inne substancje pomocnicze.

Nie jest on bolesny dla pacjenta podczas stosowania, nawet w przypadku otwartych, krwawiących i głębokich ran. Nie pieni się tak jak woda utleniona, co daje większy komfort podczas używania przy zmianach opatrunków.

Ważną cechą tego środka jest to, że nawet regularne stosowanie Octeniseptu nie buduje groźnej w skutkach oporności bakteryjnej.

Dezynfekcja z octeniseptem
Przewiń na górę