Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Jak usunąć blizny?

Kiedyś, jeśli człowiek nabawił się blizny, musiał żyć z nią już do końca życia. Dzisiaj jednak wcale tak nie jest. Istnieją bowiem całkiem skuteczne sposoby redukcji blizn. Ich skuteczność zależy jednak od różnych czynników.

Maść na blizny

Jak się okazuje, dobre efekty może dać korzystanie z maści na blizny. Jest ona skuteczna przede wszystkim w przypadku świeżych blizn. Im świeższa jest blizna tym więcej w niej żywych komórek, które mogą prowadzić do regeneracji skóry. Maść na blizny napina nieco skórę, przez co komórki zbliżają się do siebie i skóra się zrasta.

Terapia laserami

Jedną ze skuteczniejszych metod walki z bliznami jest terapia laserami. W tym przypadku blizny nie muszą być bardzo świeże, aby terapia była skuteczna. Niemniej jednak uważa się, że czas od ich powstania nie powinien być dłuższy niż około 5 lat. Ponadto, terapia laserowa nie jest w pełni skuteczna, jeśli blizny są bardzo szerokie i doszło do całkowitej śmierci tkanki.

Operacyjne usuwanie blizn

Jeśli chodzi o terapię laserami, wymaga ona przeprowadzania zabiegów, które są jednak bezinwazyjne. Okazuje się jednak, że istnieje także metoda inwazyjna, dzięki której można pozbyć się blizn.

Z całą pewnością jest to najskuteczniejszy sposób na usunięcie blizny. Operacja polega na naciąganiu skóry tak, aby zakryć bliznę. Komórki skóry zaczynają się łączyć, dzięki czemu przerwana ciągłość zostaje przywrócona. W przypadku tego sposobu likwidowania blizn ich świeżość w zasadzie nie ma większego znaczenia.

Co prawda operacyjna korekcja skóry jest najskuteczniejsza, jednak przeprowadza się ją tylko w ostateczności. Jest to bowiem kosztowny zabieg inwazyjny.

Jak usunąć blizny?
Przewiń na górę