Przeziębienie jest jedną z najpopularniejszych chorób, która swoje żniwo zbiera kilka razy w roku. Sezonowa dolegliwość funkcjonuje także pod nazwą: wirusowe zapalenie noso-gardła, wirusowe zapalenie noso-gardła i zatok przynosowych i choroba przeziębieniowa.
Przeziębienie zaliczane jest to grupy chorób przenoszonych drogą kropelkową, zatem źródłem zakażenie są inni ludzie oraz zainfekowane przedmioty. Wirusy na nieumytych rękach przenoszone są w okolice nosa bądź ust, a stamtąd swobodnie wnikają w głąb organizmu. W przypadku zaistnienia sprzyjających warunków – upośledzenia działania układu immunologicznego, rozwija się proces chorobowy, czyli przeziębienie.
Początek infekcji zwykle przebiega łagodnie, lecz z różną kolejnością symptomów. Pierwsze oznaki choroby widoczne są po upływie około dwóch dni. Samopoczucie ulega pogorszeniu. Pojawia się wysychania, drapania lub pieczenia w gardle, a następnie pojawia się ból gardła, kichanie, katar. W miarę rozwoju dolegliwości, wodnisty katar przeistacza się w znacznie gęstszy. Dodatkowo może pojawić się kaszel i podwyższona temperatura. Objawy nasilają się trzeciego dnia, niekiedy drugiego. Po siedmiu dniach, przeziębienie ustępuje samoistnie.
W schorzeniu wirusowym, kuracja opiera się na leczeniu objawowym, czyli podawaniu leków łagodzących uciążliwe objawy schorzenia.
Najczęściej polecane leki na przeziębienie, to te, które łączą w swym składzie ibuprofen oraz pseudo-efedrynę, ponieważ wykazują one działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne z właściwościami obkurczającymi naczynia krwionośne. Przed użyciem wybranego preparatu należy zapoznać się z treścią ulotki. Jeśli infekcja przedłuża się, a jej objawy nie ustępują pomimo stosowania leku na przeziębienie, należy zgłosić się do lekarza.