Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Leki rozrzedzające krew- w jaki sposób one działają?

acard lek rozrzedzające krew

Zakrzepica i zatory żylne to jedna z powszechniejszych dolegliwości. Niestety, ale obecnie żyjemy w czasach, które znacznie sprzyjają pojawieniu się tego typu dolegliwości. Jak wiadomo jednak każdy zakrzep i każdy zator żylny to wyjątkowe zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także i dla naszego życia. Wobec tego pacjenci z problemami związanymi z krzepliwością krwi stosują leki rozrzedzające krew. Jednak na jakiej zasadzie one działają?

Leki rozrzedzające krew i ich działanie

Leki rozrzedzające krew to nic innego jak leki przeciwzakrzepowe. Cechują się one wyjątkowo skomplikowanym składem, w którym obecnie są głównie substancje czynne. Działanie leków przeciwzakrzepowych jest jasne i ukierunkowane na jeden cel. Otóż można powiedzieć, że leki przeciwzakrzepowe mają za zadanie:

  • minimalizować ryzyka powstania zatorów i zakrzepów krwi;
  • usprawnić przepływ krwi przez żyły główne oraz przez naczynia krwionośne;
  • minimalizować ryzyko oderwania się zatoru żylnego od ścianki żyły.

Leki rozrzedzające krew w naturalny sposób więc doprowadzają do jej znacznego upłynnienia i obniżają gęstość krwi. Warto jednak pamiętać, że leki przeciwzakrzepowe mogą również nieść za sobą szereg skutków ubocznych szczególnie w momencie, kiedy stosowane są one bez nadzoru lekarza lub specjalisty. Wówczas możemy spodziewać się tego, że leki rozrzedzające krew mogą doprowadzić do nadmiernych krwawień i problemów z gojeniem się ran, a także z ogólnie pojętą krzepliwością krwi. Wobec tego nawet w przypadku, kiedy w dosłownie każdej aptece dostaniemy leki przeciwzakrzepowe bez recepty, nie powinniśmy decydować się na samodzielną kurację. Może ona bowiem być o wiele większym zagrożeniem zarówno dla naszego zdrowia jak i dla naszego życia. Leki przeciwzakrzepowe zawsze powinny być stosowane pod kontrolą lekarza lub specjalisty.

Leki przeciwzakrzepowe- jak można je stosować?

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty oraz leki rozrzedzające krew na receptę nigdy nie powinny być stosowane na własną rękę. Okazuje się bowiem, że mogą one nieść za sobą szereg działań niepożądanych oraz stanowić dla nas poważne zagrożenie. Wobec tego stosowanie leków rozrzedzających krew zawsze powinno odbywać się za pośrednictwem konsultacji lekarskiej. To lekarz powinien określić dawkę leku, a także częstotliwość jego stosowania. Przepisanie leków przeciwzakrzepowych dla pacjenta powinno również być poparte szeregiem badań, dzięki czemu możliwe będzie dobranie preparatu w taki sposób, by działał on efektywnie i bezpiecznie.

 

Leki rozrzedzające krew- w jaki sposób one działają?
Przewiń na górę