Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Terapia migreny

Leczenie migreny polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu i minimalizowaniu wszelkich dolegliwości. Należy mieć na uwadze, że terapia powinna być indywidualnie dostosowana do pacjenta. Na jej przebieg ma wpływ głównie nasilenie bólu, częstość migren oraz czas trwania.

Leki przy migrenie

Najczęstsze leki stosowane przy napadach migreny to naproksen, kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. Stosuje się także metoklopramid, który działa dobrze na nudności i umożliwia lepsze wchłanianie innych leków. Należy jednak pamiętać, że tabletki na migrene mają działanie doraźne, natomiast nie są w stanie wyeliminować źródła problemu. Niektóre leki mogą być nawet przyjmowane codziennie, jeżeli ból jest szczególnie intensywny.

Leczenie migreny

Pierwszym etapem leczenia jest dokładny wywiad lekarski, podczas którego pacjent powinien szczerze powiedzieć o możliwych przyczynach migreny. Badanie obrazowe głowy oraz EEG są rutynowo wykonywane w trakcie diagnostyki migreny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ból migrenowy jest najczęściej lewostronny lub prawostronny. Oznacza to, że odczuwamy go jedynie z jednej strony. Może się zdarzyć, że boli także oczodół i wtedy możemy mówić o migrenie ocznej. Atak bólu trwa z reguły od kilku do nawet 72 godzin. Jeżeli ból trwa dłużej niż 72 godziny to można spokojnie mówić o stanie migrenowym. Warto dodać, że to czynniki wyzwalające są odpowiedzialne za napady migrenowe. Pomiędzy napadami pacjent raczej nie odczuwa dolegliwości, a okresy remisji są także inne i zależne od poszczególnych pacjentów.

Terapia migreny
Przewiń na górę