Test ciążowy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć!

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele produktów, które służą do badań domowych oraz samokontroli. Jednym z najczęściej kupowanych jest test ciążowy – proste w działaniu i niezwykle wygodne w obsłudze narzędzie diagnostyczne, które pozwala kobietom na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Oto kilka najważniejszych informacji, które warto wiedzieć przed zakupem i wykonaniem badania przy użyciu testu ciążowego.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowy, jeśli chodzi jednak o czas, po którym są one w stanie niemal ze stu procentową dokładnością wykryć ciążę, dostępne są dwa rodzaje – test klasyczny oraz super czuły. Ten pierwszy należy wykonać minimum dziesięć dni po zapłodnieniu, natomiast ten drugi nie powinien dać fałszywie pozytywnego wyniku już po sześciu dniach. Producenci i lekarze zalecają jednak, żeby z badaniem wstrzymać się do terminu spodziewanej miesiączki. Dlaczego? Otóż wcale nie jest powiedziane, że do zapłodnienia doszło dokładnie w momencie stosunku, a w przypadku nieregularnych miesiączek określenie kiedy tak naprawdę powstał zarodek, może okazać się niemożliwe. Brak wystąpienia krwawienia zwykle stanowi sygnał, że zarodek zagnieździł się w macicy, a test ciążowy będzie w stanie wykryć hormon przez niego produkowany – beta hCG.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Testy ciążowe można podzielić nie tylko ze względu na czułość, ale także na sposób pobierania próbki. Na rynku najczęściej dostępne są testy płytkowe oraz strumieniowe. Te pierwsze wymagają pobrania próbki moczu przy użyciu specjalnej pipety, a następnie umieszczenia kilku kropel w wyznaczonym miejscu. Test ciążowy strumieniowy wymaga jedynie włożenia oznaczonej końcówki pod strumień moczu i trzymanie jej tam przez około 10 sekund. W przypadku obu testów, dwie kreski oznaczają ciążę, jedna świadczy o jej braku. Co ważne, kreski nie muszą być identyczne i często zdarza się (zwłaszcza jeśli ciąża jest bardzo wczesna), że druga kreska jest bladoróżowa lub ledwo widoczna. Na opakowaniu każdego produktu widnieje także informacja na temat czasu, po którym na teście pojawi się wiarygodny wynik. Zwykle jest to 5 – 10 minut, a odczytywanie rezultatu po upływie np. godziny może fałszywie wskazać bądź wykluczyć ciążę.

Czy testy ciążowe są dokładne?

Testy ciążowe przeznaczone do użytku domowego charakteryzują się bardzo dużą, laboratoryjną czułością i w 99% wynik, który pokazują jest zgodny z prawdą. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą wpłynąć na wiarygodność testu. Są to między innymi:

– nieprawidłowy sposób wykonania,

– wada fabryczna testu,

– nowotwory w obrębie jajników oraz macicy,

– choroby związane z układem endokrynnym, jak na przykład zespół policystycznych jajników.

Test ciążowy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć!
Przewiń na górę