Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Do czego służy lampa bakteriobójcza?

lampa uv do dezynfekcji

Jednym ze sposobów zapobiegania chorobom sezonowym jest naświetlanie pomieszczeń promieniami ultrafioletowymi. Wiele osób wie, czym jest lampa uv do dezynfekcji , ale rzadko spotyka się z nią w praktyce.

Gdzie i do czego stosuje się lampy bakteriobójcze?

lampa uv do dezynfekcji

Lampa bakteriobójcza lub, jak się ją również nazywa, lampa antybakteryjna jest urządzeniem oświetleniowym. Jest to szklana, szczelnie zamknięta rurka wypełniona parami rtęci, która emituje światło ultrafioletowe, gdy lampa jest podłączona do prądu.

Poprzez działanie promieni UV lampa niszczy bakterie chorobotwórcze (gronkowce, pałeczki), wirusy, grzyby i pleśnie. Lampy bakteriobójcze są naprawdę skuteczne w dezynfekcji pomieszczeń.

Ich działanie dezynfekujące opiera się na fakcie, że fale ultrafioletowe o krótkim zasięgu niszczą DNA patogenów.

Lampy bakteriobójcze znajdują szerokie zastosowanie w placówkach służby zdrowia, przedszkolach i szkołach, firmach, lokalach gastronomicznych, a także w biurach i domach.

Ważne: Dezynfekcję przeprowadzać w miejscu nienadzorowanym. Po wyłączeniu lampy należy przewietrzyć pomieszczenie. Korzystanie z urządzenia ma również pewne ograniczenia i jest zabronione w obecności chorób przewlekłych.

Budowa i funkcje lampy

Pomimo tego, że lampa UV ma proste urządzenie, udowodniła swoją funkcjonalność. Wiele osób zadaje pytanie, jak działa lampa antybakteryjna?

Lampa bakteriobójcza składa się z kilku elementów funkcjonalnych:

  • żarówka wykonana z trwałego szkła uwiolowego;
  • pokrywy końcowe;
  • elektrody;
  • wentylator.

Najważniejszą rzeczą przy sanityzacji lampą UV jest regularna ekspozycja. Specjaliści podkreślają następujące korzyści płynące z zastosowania lampy bakteriobójczej.

 

Do czego służy lampa bakteriobójcza?
Przewiń na górę