Maski antysmogowe, maski przeciwpyłowe – co warto wiedzieć o ich zastosowaniu?

Maski antysmogowe, maski przeciwpyłowe - co warto wiedzieć o ich zastosowaniu

Ochrona układu oddechowego jest niezwykle istotna dla każdej osoby, narażonej na oddziaływanie pyłów lotnych oraz szkodliwych substancji chemicznych, unoszących się w powietrzu. Z tego względu specjaliści zalecają używanie podczas szeregu prac masek przeciwpyłowych. Wśród osób, uprawiających sport, szczególnie tych, które mieszkają w wielkich ośrodkach miejskich, popularnością cieszą się natomiast maski antysmogowe. Czym różnią się od siebie te rozwiązania?

Maska przeciwpyłowa – krótka charakterystyka

Ochronna maska przeciwpyłowa to produkt, stosowany przede wszystkim w środowisku pracy. Jej celem jest ochrona osób, które mają kontakt z różnorakimi sytuacjami, powodującymi unoszenie się w powietrzu drobinek substancji, szkodliwych dla zdrowia układu oddechowego. Maski przeciwpyłowe znajdują więc zastosowanie na placach budowy, w fabrykach czy tartakach. Bardziej zaawansowane modele, o wyższym poziomie filtracji, chronią skutecznie nie tylko przed obecnym w powietrzu pyłami, lecz również przed szkodliwym oddziaływaniem wielu substancji chemicznych, z jakimi pracownik można się potencjalnie zetknąć.

maska przeciwpyłowa

Maski antysmogowe – podstawowe informacje

O ile zadaniem, stawianym przed maskami przeciwpyłowymi, jest przede wszystkim ochrona stosujących je osób w miejscu pracy, o tyle maski antysmogowe mają inny cel: zapewnienie bezpieczeństwa podczas aktywnego wypoczynku. Jak sama nazwa wskazuje, mają przede wszystkim zabezpieczać przed smogiem – a więc mieszanką mgły, dymu i spalin samochodowych, której szkodliwe oddziaływanie na zdrowie zostało wielokrotnie udowodnione. Maski antysmogowe cieszą się w związku z tym sporą popularnością głównie na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczenia środowiska, a ich użytkownikami są przede wszystkim osoby, które spędzają czas na uprawianiu sportu – dzięki takiemu zabezpieczeniu mogą robić to w sposób, zapewniający im znaczny poziom bezpieczeństwa.

Maski antysmogowe, maski przeciwpyłowe – co warto wiedzieć o ich zastosowaniu?
Przewiń na górę