Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Czym się kierować przy wyborze inhalatora?

W gabinecie lekarskim, kiedy lekarze zalecają małym pacjentom inhalacje, z pewnością w głowie rodziców pojawia się mnóstwo pytań. Otóż wizyty z dzieckiem na codziennych inhalacjach w przychodzi z pewnością nie będą należały do najbardziej praktycznych rozwiązań. Właśnie w tym celu zostały stworzone inhalatory do użytku w warunkach domowych. Wobec tego mały pacjent nie będzie musiał już codziennie odwiedzać gabinetu lekarskiego, a rodzice przygotują inhalacje w zaciszu domowym. Jednak jaki inhalator wybrać?

Jaki inhalator wybrać?

Obecnie na rynku, panuje ogromny wybór różnorodnych inhalatorów, więc nic dziwnego, że rodzice mogą mieć nie mały problem z wybraniem odpowiedniego modelu dla swojej pociechy. Inhalator ma konkretne przeznaczenie, więc w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, w jakim celu ma go używać nasze dziecko. Czy będzie on potrzebnie głównie sezonowo? Czy może maluch zmaga się z przewlekłą chorobą dróg oddechowych? Najczęściej poleca się inhalator bezprzewodowy, który jest wygodny w użytkowaniu. Co więcej można również skusić się na zakup urządzenia jakim jest inhalator podróżny, gdyż jego kompaktowe wymiary pozwalają zabrać go dosłownie w każde miejsce, a jego używanie nie sprawia nikomu większych problemów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie inhalatora?

Inhalator jak każde inne urządzenie ma określone parametry techniczne. Tak więc przy zakupie oczywiście trzeba zwrócić na nie odpowiednia uwagę. Które z nich jednak stają się najważniejsze? Otóż:

MMAD- jest to rozmiar cząsteczek aerozolu, podawany w dużym przybliżeniu. Niemniej jednak im większa jest cząsteczka, tym wyżej ona dociera, zaś im jest ona mniejsza, tym niżej trafia do układu oddechowego pociechy.
Frakcja respirabilna- to z kolei parametr, który opisuje jaki procent cząsteczek substancji, które są produkowane przez dany inhalator ma rozmiar zbliżony do właściwego. Zwykle parametr ten powinien znajdować się na poziomie wyższym niż 65%.
Martwa objętość- to nic innego jak ilość niewykorzystanego środka, który pozostaje w komorze inhalatora. Oczywiście im jest go mniej tym lepiej.
Ciągły tryb pracy- w przypadku kiedy maluch potrzebuje niezwykle częstych inhalacji lub w przypadku, kiedy inhalator będzie wykorzystywany przez więcej niż jedno dziecko.
Dodatkowe funkcje- niektóre urządzenia dają możliwość zmiany wielkości cząsteczek lub zawierają w zestawie dodatkowe, wymienne maseczki i ustniki. Można także spotkać inhalator, który został wyposażony również dodatkowo w irygator do nosa.

Inhalatory zwykłe oraz bezprzewodowe dostępne w ofercie sprzedażowej w tym miejscu.

Czym się kierować przy wyborze inhalatora?
Przewiń na górę