Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Do czego służy polarymetr?

Polarymetr to urządzenie, które służy do analizy substancji chiralnych, a także do wyznaczenia ich stężenia w analizowanych roztworach. Urządzenie stosowane jest w kontroli jakości, badaniach laboratoryjnych, a także dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego, chemicznego, medycznego czy spożywczego.

Jak działa polarymetr?

polarymetr kołowyPolarymetria jest podstawą do zrozumienia cząsteczek chiralnych, biorąc pod uwagę aktywność optyczną. Cząsteczki chiralne cechują się właściwościami obracania płaszczyzny światła spolaryzowanego- stąd ich określanie jako aktywnych optycznie. Rezultat spowodowany przez tę właściwość zwany jest rotacją optyczną.
Polarymetria to bardzo czuła technika służąca do pomiaru aktywności optycznej, którą posiadaj związki nieorganiczne, a także organiczne. Właściwości fizyczne oraz stężenie roztworów mają wpływ na płaszczyznę światła spolaryzowanego i jest to obserwowane jako kąt rotacji optycznej przy użyciu polarymetru laboratoryjnego, co pozwala określić różne parametry: obrót optyczny, zawartość cukru, stężenie. Polarymetr służy do pomiaru kąta obrotu za sprawą przepuszczania spolaryzowanego światła przez optycznie czynną (chiralną) substancję. W czasie pomiaru rotacji dioda elektroluminescencyjna (LED) emituje wiązkę standardowego światła, które przechodzi przez polaryzator (filtr polaryzacyjny), a później przez komórkę próbki. W przypadku gdy próbka jest aktywna optycznie, płaszczyzna polaryzacji jest obrócona. Światło ze zrotowaną płaszczyzną polaryzacji przepuszczane jest przez analizator będący kolejnym filtrem polaryzacyjnym.

Do czego służy polarymetr?
Przewiń na górę