Dygestorium to innymi słowy wyciąg laboratoryjny stanowiący elementarne wyposażenie w każdej jednostce badawczej. Jego rolą jest ochrona laborantów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych, a także zabezpieczenie przed potencjalnymi eksplozjami i pożarami.
Jak zbudowane jest dygestorium labolatoryjne?
Każde dygestorium labolatoryjne posiada przednią, unoszoną szybę, którą można podnieść na taką wysokość, aby pracownik mógł włożyć do środka ręce, ale nie narażać się na bezpośredni kontakt z niebezpiecznymi substancjami.
Kolejna cecha wyciągów to czujniki wykrywające m.in.:
Wszelkie niebezpieczne substancje powinny być w wyciągu skutecznie odprowadzane na zewnątrz budynku, aby zapewnić maksymalny komfort pracy oraz bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom laboratorium. Ciąg odprowadzający gazy to podstawowy element każdego dygestorium.
Równie istotnym elementem składowym jest system filtrujący, który wymaga regularnych przeglądów przez wykwalifikowanych profesjonalistów.
Możliwości dygestorium zależą od potrzeb użytkowników
Dygestorium labolatoryjne miewa różną wielkość, a także przeznaczenie. Może pomieścić od jednej do trzech osób pracujących równolegle.
Urządzenia tego typu mogą być również montowane na kilka odmiennych sposobów. Wyróżnia się:
- dygestoria instalowane na laboratoryjnych blatach,
- mobilne dygestoria laboratoryjne.
Wyciągi to bez wątpienia absolutnie podstawowe elementy wyposażenia każdej jednostki laboratoryjnej.