Uraz stawu skokowego można nabyć w każdym momencie – idąc, biegając, bądź uprawiając różne sporty. Stopa w takiej sytuacji ucieka do przyśrodka lub boku poza zakres naturalnego ruchu. Skręcenie charakteryzuje się bólem, obrzękiem oraz stanem zapalnym bocznej okolicy stopy. Powrót do pełni zdrowia może trwać bardzo długo, a w najgorszych przypadkach spowodować nieprawidłowy zrost ścięgien, więzadeł lub mięśni w obrębie stawu. Orteza stawu skokowego pozwoli na unieruchomienie stopy w pozycji neutralnej (90 stopni), co pozwoli odciążyć okolicę kostki, unieruchomić, a tym samym ochronić od deformacji i dalszego rozwoju powikłań.
Czy warto zakładać ortezę stawu skokowego po każdym urazie?
Po urazie stawu skokowego często nie wiadomo, co robić w danej sytuacji. Czy należy się zgłosić do specjalisty, czy „do wesela się zagoi”? Mimo tego, że nawet lekkie skręcenie może wydawać się niegroźne, należy jednak udać się do osteopaty, terapeuty manualnego lub ortopedy, który jest w stanie zbadać staw i określić, jaki jest stopień skręcenia. Nie powinno się lekceważyć tego stanu, ponieważ może w konsekwencji powodować problemy z uprawianiem danego sportu, funkcjonowaniem, bólem przewlekłym. Ortezy stawu skokowego zlecane są przez ekspertów coraz częściej, ponieważ są lżejsze, wykonywane z materiałów przyjemnych i bezpiecznych dla skóry, a jednocześnie trwałych, z łatwością dopasowujących się do kostki. Co ważne, są przewiewne, a ciało mniej się pod nimi poci, co ułatwia higienę.
Jak szybko przywrócić pełną funkcjonalność po urazie stawu skokowego?
Niezwykle istotne przy danym schorzeniu jest przywrócenie pełnej fizjologii stawu skokowemu. Orteza ma tu za zadanie usztywnić, odciążyć i zapobiec niewłaściwej rotacji kostki. Po założeniu, stabilizator przyjmuje i równomiernie rozprowadza ciężar ciała na stopie, asekurując podczas chodzenia. Zmniejsza to ból oraz obrzęk stawu skokowego, co pozwoli na szybszą regenerację. Żeby zapobiec ponownemu uszkodzeniu lub kontuzji, obciążać stopę należy stopniowo. Przy ciężkich urazach lub złamaniach zaleca się noszenie ortezy przez całą dobę, a przy skręceniach czy zwichnięciach zakładać podczas stania lub chodzenia.
Istnieje kilka rodzajów stabilizatorów stawu skokowego: miękkie, półsztywne oraz sztywne. Każdy z nich ma swoje charakterystyki i stosowane są w zależności od rodzaju urazu. Miękkie mogą mieć formę elastycznej opaski na staw skokowy zapinanej na rzepy lub zakładanej jako skarpeta poprzez założenie na stopę. Półsztywne mają dodatkowe wzmocnienia dzięki systemom pasków lub sznurówek. Sztywne używane głównie po ciężkich urazach i złamaniach, mają zwykle jedną nieregulowaną sztywną pozycję dla stopy.