Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Przykłady sprzętu laboratoryjnego

sprzęt laboratoryjny

W laboratoriach badawczych wykorzystywanych jest wiele przyrządów i urządzeń, które zbiorczo określane są jako sprzęt laboratoryjny. Mogą to by zarówno znane od lat szklane przyrządy w rodzaju pipet, zlewek czy kolbek, ale też najnowsze osiągnięcia współczesnej techniki. Jakie sprzęt jest wykorzystywany w laboratoriach chemicznych?

Przykładowe urządzenia do pomiaru podstawowych wielkości fizykochemicznych

Częstym zadaniem, przed jakim stoją naukowcy pracujący w instytutach i innych placówkach badawczych, jest pomiar różnorodnych właściwości materii. Służy do tego celu odpowiedni sprzęt laboratoryjny. Jednym z nich jest densytometr elektroniczny, czyli urządzenie do pomiaru gęstości cieczy. Jego głównym elementem jest szklana rurka, która wypełniana jest badaną substancją. Po upływie pewnego czasu na ekranie zostaje wyświetlona wartość gęstości cieczy oraz temperatura, dla której została ona zmierzona.

Innym przykładem elektronicznego sprzętu laboratoryjnego jest pH-metr. Jest to urządzenie, które służy do pomiaru pH roztworu, czyli jego kwasowości bądź zasadowości. Składa się on z czujnika (sondy), który wkładany jest do badanego roztworu i cyfrowego wyświetlacza, z którego odczytać można aktualną wartość pH. Przed użyciem urządzenie należy skalibrować, wykorzystując do tego roztwory buforowe.

 

sprzęt laboratoryjny

Przykłady przyrządów szklanych

Wcześniej wymienione urządzenia były przykładami nowoczesnego elektronicznego sprzętu. W laboratoriach nie można jednak obyć się bez dużo prostszych przyrządów, które używane są na co dzień. Należą do nich wszelkie kolby różnego rodzaju, pipety, cylindry miarowe, bagietki szklane, zlewki i wiele innych. Wiele zestawów laboratoryjnych składa się przede wszystkim z tradycyjnego sprzętu szklanego. Jest to na przykład zestaw do destylacji, na który składają się kolba okrągłodenna, chłodnica, termometr, nasadka destylacyjna oraz odbieralnik.

Przykłady sprzętu laboratoryjnego
Przewiń na górę