Palnik laboratoryjny to sprzęt przeznaczony do spalania, ogrzewania i sterylizacji materiałów w laboratoriach. Obecnie palniki laboratoryjne są bardzo często wykorzystywane podczas przeprowadzania eksperymentów laboratoryjnych. Zazwyczaj można wyróżnić wiele rodzajów palników, aczkolwiek najpopularniejsze to palnik Bunsena, Teclu oraz Mecera. Warto podkreślić, że wykonywanie eksperymentów z palnikiem laboratoryjnym jest niebezpieczne i zawsze należy zachować ostrożność.
Palnik laboratoryjny Bunsena
Palnik laboratoryjny Bunsena to rodzaj palnika laboratoryjnego, który został wymyślony i skonstruowany w 1850 r. przez Roberta Bunsena. Palnik ten posiada prostą budową i jest bardzo łatwy w użyciu. Współcześnie palnik Bunsena to narzędzie laboratoryjne pozwalające wytworzyć kontrolowane płomienie takie jak żółte i niebieskie.
Palnik laboratoryjny Tecla i Mercera
Palnik Tecla to palnik laboratoryjny, który opisano i opracowano w 1892 r. przez Nicola Teclu. Palnik ten w kwestii budowy jest podobny do palnika Bunsena. Jedyną różnicą jest zmodyfikowana regulacja dopływu powietrza do kominka, która umożliwia pozyskanie wyższej temperatury płomienia. Z kolei palnik Mecera to gazowy palnik laboratoryjny, który stosuje się w trakcie prażenia próbek do analizy wagowe.