Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Spektroskop – opis

spektroskop

Spektroskop jest urządzeniem, które ma za zadanie rozdzielać światło na długości fal. Spektroskopy, których używano dawniej wykorzystywały pryzmaty rozszczepiające światło poprzez załamanie, czyli zakrzywiając fale, które przechodzą przez szkło. Jako przykład można podać tutaj znaną wszystkim tęczę, w przypadku której światło przechodzi przez krople i zostaje rozszczepione. Z tego też powodu tęcza widziana ludzkim okiem składa się z kilku barw. Aktualnie spektroskopy zastępują pryzmat siatkami dyfrakcyjnymi, czyli wąskimi szczelinami, które rozprowadzają światło. To z kolei umożliwia mierzenie długości fal. Należy wiedzieć, iż stosowanie spektroskopów pozwala na zmierzenie nie tylko struktury, ale także składu cząsteczek, a także zidentyfikowanie wielu różnych gatunków w próbce.

Co należy wiedzieć o spektroskopii?

Poszczególne jej typy spektroskopów różnią się od siebie rodzajem energii promieniowania, która jest zaangażowana w interakcję. Dziedziny spektroskopii dzielą się także ze względu na interakcję pomiędzy materiałem a energią. Można wyróżnić spektroskopię absorpcyjną, biomedyczną, rentgenowską, a także astronomiczną. Należy wiedzieć, iż na przykład spektroskopia astronomiczna jest związana z analizowaniem obiektów w przestrzeni i przy jej pomocy można zmierzyć widmo promieniowania elektromagnetycznego oraz określić długość fali.

spektroskop

Spektroskop i spektrometr

Co ciekawe, oprócz opisywanego spektroskopu istnieje także inne urządzenie o podobnej nazwie, a mianowicie spektrometr. Służy on do mierzenia mas atomowych pierwiastków oraz mas cząsteczkowych związków chemicznych. Z pomocą tego urządzenia można także badać widmo krótkofalowego promieniowania, które pochodzi od ciał niebieskich.

Spektroskop – opis
Przewiń na górę