Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Termofor – skuteczna pomoc, przy różnych dolegliwościach

termofor z pestek wiśni

Leczenie ciepłem to bardzo skuteczny sposób, na poradzenie sobie z różnymi dolegliwościami. Leczenie to polega na dostarczeniu całemu ciału lub wybranemu, konkretnemu fragmentowi ciepła. Celem ogrzewania jest utrzymanie zdrowia lub też leczenie ściśle określonych dysfunkcji i chorób, głównie związanych z bólem. Jednym ze środków, które działają na zasadzie ciepłolecznictwa jest stosowanie termoforów.

Kiedy stosować termofor?

Rozgrzany termofor stosuje się, po to aby poprawić miejscowe ukrwienie tkanek, co przekłada się na znaczne zmniejszenie bólu. Stosowanie okładów z ciepła przyczynia się także do rozluźnienia bardzo napiętych mięśni, przynosi spokój i ukojenie.

Ciepło z termofora działa także kojąco na:

  • cały układ hormonalny,
  • układ mięśniowy,
  • układ nerwowy,
  • układ pokarmowy.

Stosowanie termoforu wykazuje właściwości rozkurczające, dlatego świetnie nadaje się dla kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. Ciepło termofora przyczynia się również do likwidacji zaparć, które są związane z nadmiernym skurczem w jelitach.

Termofor może być pomocny także w niwelowaniu kolek niemowlęcych, wzdęć i innych dolegliwości związanych z dziecięcym układem pokarmowym.

termofor

Jaki termofor wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje termoforów. Dla dzieci szczególnie polecany jest termofor z pestek wiśni, należy do tzw. termoforów suchych. Wypełniony jest wysuszonymi pestkami wiśni, które nagrzewają się po włożeniu do kuchenki mikrofalowej lub ułożone na grzejniku. Stosowanie tego typu termofora nie wiąże się z ryzykiem poparzeń. Termofor z pestek wiśni jest przeważnie niewielkich rozmiarów, dlatego świetnie nadaje się do okładania dziecięcego brzuszka, jest też lżejszy od termoforu wypełnionego wodą. Warto wiedzieć, że termofory suche bardzo krótko trzymają ciepło, jednak oddają je równomiernie i bardzo powoli.

Dużą zaletą termoforu z pestek wiśni jest, fakt, że można go schować do lodówki/zamrażarki i używać jako okładu chłodzącego, np. w trakcie gorączki lub po stłuczeniach.

Najczęściej spotykanym i jednocześnie najtańszym termoforem jest termofor na wodę – najczęściej wykonany z gumy. Termofor tego typu wypełnia się gorącą wodą. Nie powinien być stosowany bez dedykowanego pokrowca, ponieważ okłady z rozgrzanej gumy mogą przyczyniać się do powstawania oparzeń. Świetnie sprawdza się on u dorosłych, których celem jest miejscowe ogrzanie ciała. Termofory na wodę uwalniają ciepło nawet przez kilka godzin.

W aptekach dostępne są także specjalne okłady żelowe, które mogą wykazywać działanie chłodzące lub ogrzewające.

 

Termofor – skuteczna pomoc, przy różnych dolegliwościach
Przewiń na górę