W każdym szpitalu i innych placówkach ochrony zdrowia niezbędne są chłodziarki farmaceutyczne. Takie urządzenia służą do przechowywania niektórych leków i substancji laboratoryjnych w temperaturze niższej niż panująca w otoczeniu. Również apteki i laboratoria wyposażone są w lodówki do przechowywania wrażliwych produktów w odpowiedniej temperaturze. Praktyczne zastosowanie mają też przenośne lodówki do przewożenia materiału biologicznego.
Jakie są walory użytkowe lodówek farmaceutycznych?
Niektóre farmaceutyki muszą być przechowywane w optymalnych warunkach, aby pod wpływem otoczenia zewnętrznego nie zachodziły w nich zmiany strukturalne i biologiczne. Przeznaczona do tego celu lodówka do leków i szczepionek chroni te preparaty przed światłem i dostępem wilgoci. Dynamiczny układ chłodzenia dostosowuje temperaturę do warunków pomieszczenia i wskazań producenta. Daje to gwarancję, że leki i szczepionki są bezpieczne nawet w ekstremalnych warunkach.
Które preparaty należy przechowywać w lodówkach?
Przede wszystkim lodówka do leków i szczepionek ma zastosowanie do przechowywania substancji zawierających żywe kultury bakterii. Także innych leków, które pod wpływem ciepła mogą utracić swoje właściwości terapeutyczne albo zmienić swój stan skupienia. W lodówkach przechowuje się:
- szczepionki żywe,
- zawiesiny z antybiotykiem,
- probiotyki,
- preparaty insulinowe,
- globulki i czopki na bazie gliceryny,
- krople do oczu,
- leki hormonalne,
- preparaty zawierające kwas mlekowy,
- płynne leki wykonywane w aptece na zamówienie.
Jak transportować substancje medyczne?
Do tego celu przeznaczona jest przenośna lodówka do przewozu leków. To niewielki i lekki pojemnik o właściwościach chłodzących lub termoizolacyjnych. Ten produkt doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie w czasie transportu do laboratorium próbek krwi i innego typu materiałów biologicznych pobranych od pacjentów.