Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Płyn Lugola – na co go stosować?

płyn lugola

Płyn Lugola jest preparatem, w którego składzie znajduje się bardzo duża zawartość jodu. Musimy jednak wiedzieć, że nie należy go pić, bo specyfik, którego możemy bez problemu zakupić w aptece, jest preparatem nieoczyszczonym. Jego bezpośrednie picie więc nie sprawdzi nam się, a może przynieść więcej szkody niż pożytku, o czym musimy pamiętać.

Kiedy sprawdzi nam się płyn Lugola?

Sam płyn Lugola idealnie sprawdzi się do odkażania drobnych ran. Musimy jednak mieć świadomość, że przy dużych uszkodzeniach skóry, jego stosowanie może okazać się niebezpieczne. Nie należy więc stosować go, nie czytając ulotki dostępnej na opakowaniu. Jednak warto mieć preparat w swojej domowej apteczce, bo sprawdzi się:

  • do dezynfekowania drobnych ran,
  • odkażaniu zadrapań,
  • innych problemów, jednak w tej sytuacji płyn Lugola musi zostać przepisany przez lekarza, gdzie zostanie wyjaśnione, jak go stosować.

płyn lugola

Czy każdy może stosować płyn Lugola?

Ze względu na wysoką zawartość jodu w składzie preparatu, produkt może być użytkowany przez dzieci, w niektórych przypadkach i osoby dorosłe. Bezwzględnie zakazane jest stosowanie płynu przez niemowlęta. Wszystkie informacje możemy wygodnie przeczytać w dostępnej ulotce. Bardzo wiele osób decyduje się pić płyn Lugola, jednak musimy mieć świadomość, że zakupując go, otrzymujemy nieoczyszczony preparat. Nie należy więc go pić. Kiedy lekarz zaleci nam płukanie migdałów preparatem, to musimy postępować dokładnie tak, jak zostanie nam to zlecone, bo jod w składzie potrafi zahamować działanie tarczycy. Stosując preparat na co dzień na własną rękę, możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku, o czym należy pamiętać, kiedy zdecydujemy się na kupno płynu Lugola z Evita, który w wielu przypadkach okazuje się tak pomocny.

Płyn Lugola – na co go stosować?
Przewiń na górę