Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Miłorząb dwuklapowy, czyli naturalny lek na wiele schorzeń

Miłorząb japoński (inna nazwa tej rośliny to miłorząb dwuklapowy) jest to drzewo, które przywędrowało do Europy z Azji. Zaczęto je uprawiać w ówczesnej Holandii na przełomie XVIII (pierwszy okaz wzrastał w miejscowości Utrecht w Północnej Brabancji). Szybko przekonano się, że to nie tylko drzewo ozdobne; jego korę i liście zaczęto wykorzystywać w terapiach różnego rodzaju schorzeń.

Zastosowanie miłorzębu dwuklapowego w ziołolecznictwie

Miłorząb japoński ma wiele właściwości prozdrowotnych. Należą do nich:

  • redukcja wolnych rodników,
  • antyoksydacja organizmu,
  • regulowanie ciśnienia tętniczego krwi,
  • zapobieganie osadzania się blaszek miażdżycowych w tętnicach i żyłach,
  • zapobieganie rozwoju choroby wieńcowej,
  • wspomaganie zasypiania.

Schorzenia, w leczeniu których wykorzystywany jest miłorząb japoński

Specjaliści od ziołolecznictwa polecają miłorząb dwuklapowy (tu) przede wszystkim w leczeniu chorób układu krążenia. Jednak specyfik ten doskonale sprawdza się u pacjentów, którzy cierpią na bezsenność; uspokajające działanie miłorzębu pomaga zrelaksować się przed snem, odprężyć i wyciszyć. Regularne stosowanie naparów z miłorzębu dobrze wpływa również na pracę żołądka i perystaltykę jelit – dobrze więc sięgnąć po niego w przypadku zaparć, wzdęć i uczucia ciężkości w żołądku.

Przeciwwskazania do kuracji miłorzębem dwuklapowym

Niektóre schorzenia wykluczają regularne stosowanie poszczególnych ziół. W przypadku miłorzębu japońskiego są to: padaczka, zakrzepica oraz słaba krzepliwość krwi. Co więcej, nie zaleca się podawania preparatów na bazie miłorzębu japońskiego dzieciom poniżej trzynastego roku życia. Przeciwwskazaniem do picia naparów czy przyjmowania innych suplementów z miłorzębu jest także ciąża (co ciekawe, w okresie karmienia piersią także nie zaleca się stosowania preparatów ziołowych, choć wielu specjalistów od ziołolecznictwa podkreśla, iż jedynie przez wzgląd na brak jakichkolwiek badań dotyczących wpływu miłorzęby dwuklapowego na jakość pokarmu matki i skład).

Miłorząb dwuklapowy, czyli naturalny lek na wiele schorzeń
Przewiń na górę