Ususzona, ugotowana czy przepuszczona przez sokowirówkę pokrzywa zwyczajna przestaje parzyć i z trudnego do wyplenienia chwastu zamienia się w cenny lek. Pokrzywę można go przyjmować w postaci naparu, odwaru, gotować tak jak szpinak, a jej drobno posiekane młode listki dodawać do sałat. Warto też zadać sobie nieco trudu i wycisnąć z niej sok, szczególnie wartościowy na wiosnę.
Już trzy łyżki dziennie soku z pokrzywy zwyczajnej przyjmowane przez dwa tygodnie doskonale uzupełnią wszelkie niedobory witamin i minerałów, uregulują przemianę materii, zlikwidują obrzmienia i dodadzą lekkości, a nawet poprawią wygląd skóry i włosów.
Krótko mówiąc, postawią na nogi. Sok z pokrzywy jest bogaty w żelazo i witaminę K i dlatego działa korzystnie w przypadku niedokrwistości i problemach z krzepliwością krwi. Wykazuje też działanie moczopędne i pomaga w leczeniu schorzeń nerek i przy infekcjach dróg moczowych. Co więcej, oczyszcza krew z toksyn i odtruwa organizm, a także wzmacnia system odpornościowy.
Komu stosować?
Jest zupełnie bezpieczny do stosowania przez kobiety w ciąży i matki karmiące i dobrze wiedzieć, że pokrzywa korzystnie wpływa na ilość wydzielanego przez karmiącą mleka. Zastosowany zewnętrznie sok z pokrzywy zwyczajnej wzmacnia cebulki włosowe i przyspiesza porost włosów. Podany na twarz wygładza cerę, rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry.
Najwartościowszy jest sok przygotowany własnoręcznie przy pomocy maszynki do mięsa lub sokowirówki. Należy go przechowywać w lodówce w szklanym naczyniu z zamknięciem, aby odciąć dostęp powietrza, przez okres do pięciu dni.