Pęcherze skórne, które pojawiają się na stopach mogą być wywoływane przez kilka czynników. Najczęściej odpowiedzialne za ich powstawanie jest źle dobrane obuwie oraz spadające skarpetki. Bąble na skórze mogą pojawić się także w przypadku długich wędrówek w nowych butach, które jeszcze nie zdążyły ułożyć się na stopie. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć pod ręką plastry na pęcherze.
Kiedy stosować plaster na pęcherz?
Każdy bąbel oraz pęcherz wypełniony płynem powinien być odpowiednio zabezpieczony, zwłaszcza jeżeli znajduje się na stopie. Niezabezpieczone miejsce może ulegać dalszym otarciom, a w konsekwencji doprowadzi do pęknięcia pęcherza i rozlania się płynu, co spowoduje jeszcze większy ból i pieczenie.
Pęcherz skórny powinien być zaopatrzony jak najszybciej po jego powstaniu. Szybkie zastosowanie plastrów na pęcherze momentalnie zniweluje dolegliwości bólowe. Dzięki zastosowanym w takich plastrach specjalnym środkom medycznym proces gojenia się ran skrócony jest do minimum.
Plastry na pęcherze to najskuteczniejszy sposób na walkę z bąblami.
Inne metody leczenia pęcherzy skórnych
W przypadku gdy pod ręką nie ma się specjalistycznych plastrów na pęcherze można sięgnąć po inne rozwiązania.
Dobrze sprawdzą się również zwykłe plastry oraz jałowe opatrunki. W przypadku pęknięcia pęcherza całą jego okolicę należy dokładnie odkazić przy pomocy wody utlenionej i sterylnego gazika. Jeżeli wokół pęcherza czy rany zacznie pojawiać się czerwona otoczka, a z rany będzie wydobywał się płyn o żółtej barwie i nieprzyjemnym zapachu, wówczas jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, gdyż może istnieć ryzyko rozwoju zakażenia.