Minerały to niezbędny składnik diety, potrzebny do fizjologicznego i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najważniejszymi minerałami niezbędnymi do życia są między innymi magnez, potas, wapń i fosfor. To właśnie one kierują naszym metabolizmem i biorą udział w wielu reakcjach biochemicznych w naszym organizmie. Warto uzupełniać zapasy minerałów za pomocą suplementów diety, takich jak na przykład aspargin.

Jaką rolę pełni w naszym organizmie magnez?

Magnez to minerał, który bierze udział w licznych przemianach metabolicznych w całym naszym organizmie. Jest niezbędny do prawidłowych reakcji z udziałem węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Jest też potrzebny do utrzymania błon biologicznych w fizjologicznej architekturze. Odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mitochondriów, czyli tych organelli, które dostarczają każdej komórce energię niezbędną do przeprowadzania reakcji metabolicznych.

 

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

 

Do objawów niedoboru magnezu należą między innymi: nadwrażliwość nerwowo-mięśniową, tężyczka, drżenia mięśniowe, uogólnione skurcze toniczno-kloniczne. Przy niedoborze magnezu obserwuje się często także apatię, osłabienie, zawroty głowy, zaburzenia psychiczne jak nerwice, stany lękowe i stany splątania oraz takie objawy, jak na przykład: niemiarowość serca, zwiększona podatność na stres oraz zmniejszona odporność na zakażenia. Częste bywają infekcje sezonowe.