Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z objawami niedoboru magnezu. Najczęściej wynika to z nieprawidłowej, zbyt niskiej podaży tego minerału w diecie.
Przyczyny niedoboru magnezu w organizmie człowieka
Możliwymi przyczynami niedoboru magnezu są między innymi zaburzenia wchłaniania i choroby zapalne jelita cienkiego i grubego, takie, jak choroba Leśniowskiego – Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ale i mikroskopowe zapalenie jelit. Inne przyczyny to przewlekłe, uporczywe biegunki czy stosowanie leków z grupy diuretyków oszczędzających potas. W takich przypadkach warto sięgnąć po suplementy diety, takie jak na przykład magne b6, oczywiście po uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jakie są objawy niedoboru magnezu? Najczęstsze z nich
Najczęstszymi objawami związanymi z niedoborem magnezu w organizmie są zawroty głowy, nadmierna pobudliwość mięśniowa, stany lękowe, bezsenność, ospałość lub nadmierna senność, apatia i depresja, czy nawet stany psychotyczne.
Należy pamiętać, że nadmierne spożycie magnezu może wiązać się z nasilonym wydalaniem z organizmu wapnia, dlatego nie powinniśmy przesadzać z suplementacją tego minerału na co dzień.