Apteka Akademicka

Czym się leczyć i jak stosować leki na popularne dolegliwości. Zapraszamy!

Jakie tabletki na mdłości w ciąży wybrać?

Mdłości dokuczają bardzo wielu przedstawicielkom płci pięknej, które spodziewają się narodzin dziecka. Niestety, bywają na tyle dokuczliwe, że przyszła mama poszukuje sposobów na ich złagodzenie. Warto zatem mieć świadomość tego, po jakie leki na mdłości w ciąży bez recepty można sięgać bezpiecznie. 

Tabletki na mdłości w ciąży – co powinny zawierać?

Tabletki na mdłości w ciąży (tu) można zakupić zarówno online, jak i stacjonarnie, w każdej aptece. Zazwyczaj, tego typu preparaty bazują na kilku różnych substancjach aktywnych. Najczęściej, leki na mdłości w ciąży zawierają:

  • wyciąg z kłącza imbiru
  • olejek z mięty pieprzowej
  • witaminę B6
  • wyciąg z liści melisy lekarskiej
  • ekstrakt z rumianku lekarskiego

Ważne jest to, aby preparaty zawierały substancje, na które przyszła mama nie jest uczulona. Dlatego też, bardzo ważne jest czytanie składów poszczególnych leków, nawet tych bez recepty.

leki na mdłości w ciąży

Jakie działanie mają leki na mdłości w ciąży i jak je stosować?

Każdy lek na mdłości w ciąży bez recepty może mieć nieco inne działanie, w zależności od substancji aktywnych, które się w nim znajdują. Zdecydowana większość preparatów działa jednak rozkurczowo oraz przeciwzapalnie. Tabletki łagodzą nudności, nie szkodząc przy tym rozwijającemu się w łonie kobiety maleństwu. Oprócz ich przyjmowania, ważne jest także zażywanie kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Zbyt niski jego poziom także może odpowiadać za pojawienie się dokuczliwych mdłości u ciężarnej. Aby można było w ogóle mówić o jakiejkolwiek skuteczności tabletek na nudności bez recepty, należy mieć na uwadze odpowiednie ich stosowanie. Najlepiej po prostu przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się w ulotce dołączonej do opakowania konkretnego środka. Nie należy dopuszczać do przedawkowania w celu uzyskania silniejszego działania leku. Jeżeli mdłości nie przechodzą lub są bardzo dokuczliwe, zalecana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Być może konieczne będzie włączenie leku na receptę. Kluczem do sukcesu jest także systematyczność. Większość preparatów na mdłości dostępnych bez recepty wymaga jednak systematycznego przyjmowania. Przyszła mama powinna także regularnie spożywać posiłki, aby nie dopuścić do spadku glukozy we krwi. Może to bowiem zaostrzyć mdłości i spowodować wymioty. Nie mniej istotne jest wykluczenie z jadłospisu produktów bogatych w cukier, nasycone tłuszcze oraz sól. Nie dość, że są niezdrowe, to mogą być odpowiedzialne za kłopoty trawienne kobiety spodziewającej się dziecka.

Jakie tabletki na mdłości w ciąży wybrać?
Przewiń na górę