Wirówki laboratoryjne to sprzęty użytkowane w niemal każdym laboratorium. Służą przede wszystkim do sprawnego i dokładnego odwirowania materiału badawczego. Od takich urządzeń wymaga się, by były wydajne i bezawaryjne. Wysoka jakość wirówek wpływa bowiem na efektywność przeprowadzanych badań.
Przeznaczenie wirówek laboratoryjnych
Wirówka laboratoryjna jest zaprojektowana tak, by podzielić badaną substancję na części o odmiennych gęstościach. Najczęściej są to zawiesiny i emulsje, które wyodrębniane są poprzez wprowadzenie ich w bardzo szybki ruch obrotowy. Dzięki stałemu przyspieszeniu, szybszy jest też proces opadania cząstek.
Wirówka laboratoryjna jest dość łatwa w obsłudze i uniwersalna, jeśli chodzi o zastosowanie w laboratorium. Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w ulepszenia, jak podświetlany wyświetlacz LCD czy automatyczne rozpoznawanie wybranego wirnika. Również systemy napędowe często są projektowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii, by sprzęt był maksymalnie funkcjonalny.
Jaką wirówkę laboratoryjną wybrać?
Na rynku istnieje wiele modeli wirówek, a ich wybór powinien zależeć między innymi od wymagań użytkownika. Większość tego rodzaju produktów jest jednak przeznaczona do wszechstronnego użytku. Zasadniczo dobra wirówka laboratoryjna powinna:
- zostać wykonana z wysokiej jakości materiałów,
- łączyć się z wirnikami i akcesoriami dodatkowymi,
- być dostosowana wielkością i funkcjami do roli, jaką ma spełniać,
- pochodzić od zaufanego producenta,
- mieć możliwość szybkiego serwisowania u fachowców.
Kupując wirówkę laboratoryjną warto też sprawdzić ofertę rzetelnego sklepu jak np. danlab.pl, który posiada bogaty i jakościowy asortyment, a także służy doradztwem przy wyborze sprzętu.